Gyerekkorom élményeinek részletes bemutatása az előző részben nem öncélú nosztalgiázás volt, hanem demonstrációs eszköz. A „Szorongó generáció” (The Anxious Generation) szerzője, Jonathan Haidt szerint ugyanis az én Y-generációm volt az utolsó, aki a játék-alapú gyerekkorban nőtt fel pontosan úgy, mint az őt megelőző összes generáció. Haidt tehát nem kevesebben állít, mint hogy az utánunk következő Z-generáció tagjai (az 1995-től 2010-ig születettek) már nem azt a gyerekkort élték meg, mint bármelyik előző generáció, hanem az általa „telefon-központúnak” nevezett gyerekkorban volt részük.
Az előző részből kiderült, hogy én a ’80-as évek szülöttjeként már olyan világban nőttem fel, ahol volt televízió, volt számítógép és voltak számítógépes játékok, volt egy Nyugat felé nyitó, amerikanizálódó, globalizálódó világ. Az én Y-generációm – nagyjából – az 1980-1994 között születetteket foglalja magában. Természetesen a generáción belül is nagy változás az, hogy valaki hozzám hasonlóan ennek az időintervallumnak az elején született, vagy a végén látta meg a napvilágot. Az 1990 után születettek számára például már a gyerekkor-tinikor részét képezhette a mobiltelefon vagy az internet, akár az első kezdetleges chatek és internetes fórumok is, mely innovációkkal én már tinédzser korom utolsó éveiben vagy fiatal felnőttként találkoztam először.
Az viszont látszik, hogy ha mindezek a technológiák már az én generációm gyerekkorának is részei voltak, akkor a hasadást, ami teljes mértékben felforgatta a Z-generáció gyerekkorát, nem a számítógép, nem az internet, nem a mobiltelefon és nem a közösségi média okozza önmagában. Hanem – ahogy Haidt állítja – mindezek együttesen. Azaz: az okostelefon.
Feltehető a kérdés, hogy miből jut Haidt arra a következtetésre, hogy egy látszólag folyamatosnak tűnő innovációs hullám, mely a személyi számítógépek és „buta” mobiltelefonok elterjedésétől az okostelefonokig terjed, ilyen mély szakadékot okoz két generáció gyermekkorának lefutása között.
Állításának bizonyítása során Haidt alapvetően statisztikai adatokból indult ki, különböző mentális betegségek és ezekkel összefüggő jelenségek számának alakulását vizsgálta. Több országból gyűjtött adatok alapján azt állapította meg, hogy ugrásszerű növekedés következik be a mentális eredetű betegségek számában 2010 után, amely növekmény túlnyomó része a Z-generáció fiataljait érinti (más generációk esetén az emelkedés jóval kisebb), azon belül is időben először, és legnagyobb számban a lányokat, időben kis késéssel, abszolút értékben kisebb, relatív növekményben azonban nagyobb mértékben pedig a fiúkat. Haidt könyve 2023-ban jelent meg, így már tartalmaz COVID utáni adatokat is, ahol szintén van növekmény, de messze nem ilyen hirtelen, és nem ekkora, mint ami a 2010-2015 közötti éveket jellemzi.
A fentiekből Haidt arra következtet, hogy az a 2010-2015 között valami olyasminek kellett történnie/megjelennie, ami korábban nem volt jelen (hiszen akkor nem lenne ekkora az ugrás), ami globális (hiszen több ország adatsorában látszik a változás), és ami drasztikusan kihatott egy komplett felnövekvő generáció mentális egészségére.
Haidt egyértelműen az okostelefonok, a közösségi média és az applikációk elterjedését azonosítja, a jelenség forrásaként. Egészen pontosan azt állítja, hogy ezt a brutális változást, ami teljesen felborította a Z-generáció gyerekkorát két, egyidejű trend okozza:
- hogy őrizetlenül magukra hagytuk a gyerekeket és a fiatalokat a virtuális térben, ahol szinte korlátlanul tölthetnek időt és szinte akadály nélkül férhetnek hozzá bármilyen tartalomhoz, kitéve őket a virtuális világ minden, általunk sem pontosan ismert veszélyének és torzító hatásának,
- és ezzel egyidejűleg túlféltettük őket a túlságosan veszélyesnek ítélt „valódi” világban, elzárva ezzel őket a fizikai világ történéseitől és megakadályozva, hogy megszerezzék azokat a valós testi, érzékelési, döntési és szociális tapasztalatokat, és az ehhez társuló autonómiát és magabiztosságot, amit minden korábbi generáció elsajátított.
De pontosan mik is ezek a tapasztalások és hogyan változtatta meg az okostelefonok elterjedése fiúk és lányok gyerekkorát?
Folytatása következik.
Photo by Annie Spratt on Unsplash